Uciec od siebie. Dziennik z podróży po wnętrzu
nazwa / tytuł projektu
Uciec od siebie. Dziennik z podróży po wnętrzu
autor / studio projektowe
kategoria
edycja konkursu
2022-2023
opis
„Uciec od siebie. Dziennik z podróży po wnętrzu” to dyplom magisterski przygotowany w pracowni wydawnictw na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu pod okiem dr Roberta Jarzca.
Projekt ten to książka autorska, która opowiada o stanach niepokoju, wyobcowania i melancholii. Porusza temat w taki sposób, by dotrzeć do wrażliwości czytelnika, jego empatii i świata myśli. Jej celem jest przede wszystkim budowanie intymnej relacji z czytelnikiem, który borykając się ze wspomnianymi stanami, może znaleźć oparcie i zrozumienie w treści, a idąc dalej - skłonić go do autorefleksji i odkrywania swojej psychiki.
Publikacja opiera się o ideę dziennika podróży, w którym przeplatają się warstwy tekstowe i ilustracyjne. Teksty znajdujące się w środku to zbiór cytatów z 5-ciu różnych dzieł literatury pięknej (powieści). Treść może być odczytywana w różnej kolejności – od początku do końca, od końca do początku, a można otworzyć ją na dowolnym fragmencie i przeczytać wybrany cytat. Historia-podróż jest chaotyczna, zupełnie jak myśli człowieka pogrążonego w zadumie - skaczą pomiędzy sobą, niekoniecznie z sensem. Koncepcja kreatywna jest taka, że każdy z cytatów to wyspa, a zatem poprzez książkę podróżujemy po wyspach. Każda wyspa ma swoje określone współrzędne, co można zobaczyć na składanej mapie na końcu książki. Na potrzeby tej historii, kierunki świata zostały zmienione – północ na wyobcowanie, wschód na niepokój, południe na melancholię i zachód na smutek. Lektura skłania zatem czytelnika do przebycia pewnej metaforycznej drogi w umyśle.
Istotnym założeniem było stworzenie dziennika, w taki sposób, aby czytelnik odbierał go z perspektywy pierwszoosobowej, dlatego nie pojawiają się tu nigdzie dokładnie narysowane postacie. Pojawiają się za to różne elementy, ręczne zapiski, kolaże, które mają podkreślić dziennikowy charakter. Książka posiada także różnorodne rozwiązania formalne, które mają urozmaicić lekturę oraz zachęcić do eksplorowania nie tylko poprzez czytanie, ale także poprzez fizyczne odkrywanie. Książka zatem otwiera drogę do świata wnętrza, staje się portalem do spotkań z samym sobą. Forma dziennika nadaje projektowi bardzo personalny charakter, w którym każdy znajdzie coś dla siebie i coś o sobie.
w ramach programu własnego Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych:
Rozwój Sektorów Kreatywnych.