POZAJUTRO. Projektowanie graficzne w kontekście ekologii cyfrowej.
nazwa / tytuł projektu
POZAJUTRO. Projektowanie graficzne w kontekście ekologii cyfrowej.
autor / studio projektowe
kategoria
edycja konkursu
2022-2023
opis
Każde nasze działanie w sieci wytwarza ślad węglowy. Zaprojektowane przez nas, strony internetowe i inne materiały do sieci nie są wyjątkiem. Obrazy, zdjęcia, fonty to pliki, które odbiorca pobiera, odwiedzając zaprojektowaną przez nas witrynę lub aplikację. Pobór danych, to pobór energii a to wiąże się z emisją dwutlenku węgla do atmosfery. To od naszych decyzji projektowych zależy ile śladu węglowego wytworzą użytkownicy, wyświetlając nasz projekt. Możemy na to realnie wpłynąć. Wystarczy, poznać kilka zasad, zmienić praktyki projektowe i spojrzeć w pozajutro.
W odpowiedzi na ten temat zaprojektowałam stronę internetową dedykowaną użytkownikom sieci oraz projektantom, która edukuje i wprowadza w temat ekologii. Zdecydowałam się na stworzenie języka wizualnego opartego na samej typografii, ponieważ fonty zostawiają najmniej śladu węglowego porównując z innymi elementami budującymi stronę. Język wizualny zbudowałam z dwóch fontów systemowych: Arial Regular oraz Brush Script MT Italic. Później, wykorzystując odbicie lustrzane, multiplikację i odwrócenia, przekształciłam tekst. Efekty te można nadać bezpośrednio podczas pisania kodu, co pozwala na tworzenie strony bez eksportowania plików graficznych typu PNG, co jest dużo bardziej ekologiczne.
Druga podstrona „jak zmieniać? jest instrukcją dla użytkowników sieci oraz dla projektantów. Wskazówki mają formę kafelków, które są łatwe do udostępnienia przez zrobienie zrzutu ekranu. Możesz je wykorzystać jako gotowe posty na social media, co jest bardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ nie generuje dodatkowych plików z programów graficznych ani emisji CO2 związanego z ich pobieraniem. W zakładce „zmiana” przedstawiam mój język wizualny oraz rzucam wyzwanie innym projektantom do projektowania zgodnie z ekologicznymi zasadami i dzielenia się nimi, tworząc przestrzeń do wzajemnej inspiracji.
PLAKATY CYFROWE:
Zaprojektowałam również edukujące plakaty cyfrowe do przestrzeni miejskiej, dedykowane słupom napędzanym energią odnawialną. Dzięki nim łączę świat online z rzeczywistym, podkreślając wpływ naszych działań w sieci na życie codzienne.
KARTY DLA PROJEKTANTÓW:
Dla projektantów przygotowałam karty z zasadami zrównoważonego projektowania w sieci. Mogą one być rozdystrybuowane na uczelniach artystycznych, gdzie ten temat może budzić zainteresowanie. Każda taka karta stanowi punkt wyjścia do eksploracji tematu i kieruje do witryny po więcej informacji.
Ekologia wymaga od nas nowego podejścia do projektowania. Musimy odłożyć stare schematy myślenia i tworzyć rozwiązania zgodnie z zasadami zrównoważonego projektowania online. Potrzebujemy nowych języków wizualnych, które staną się obowiązującymi trendami. Musimy podążać w stronę minimalizmu, odrzucać to co zbędne, a na ozdobność patrzeć przez pryzmat funkcji. Zdefiniowanie w nowy sposób atrakcyjności wizualnej, stanie się aktualnym trendem. Spójrzmy razem w POZAJUTRO!
Jestem autorką projektu, który powstał w ramach magisterskiego projektu dyplomowego.
Realizowany na wydziale grafiki na ASP w Warszawie w pracowni Grafiki Projektowej i Komunikacji Wizualnej prowadzonej przez Dr Aleksandrę Kot oraz Dr Marcina Władykę.
w ramach programu własnego Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych:
Rozwój Sektorów Kreatywnych.