Ear Never Sleeps – webowe narzędzie ułatwiające rozpoznanie i eksplorację swojej relacji z pejzażem dźwiękowym
nazwa / tytuł projektu
Ear Never Sleeps – webowe narzędzie ułatwiające rozpoznanie i eksplorację swojej relacji z pejzażem dźwiękowym
autor / studio projektowe
kategoria
edycja konkursu
2022-2023
strona www
opis
Ear Never Sleeps to webowy, audiowizualny esej na temat relacji człowieka z pejzażem dźwiękowym. Projekt ujmuje dźwięk w kategoriach wrażenia słuchowego, badając i opisując zależności zachodzące pomiędzy człowiekiem i jego audiosferą. Jest interaktywnym narzędziem esploracyjnym i eksplanacyjnym ułatwiającym rozpoznanie swojej codziennej relacji z soundscapem. W swojej webowej formie łamie linearne schematy odbioru treści, dając użytkownikowi pełną swobodę w eksploracji. Co istotne – nawigacja po stronie odbywa się zarówno na poziomie wizualnym jak i dźwiękowym.
Ear Never Sleeps ma kształtować postawę uważnego uczestnictwa w środowisku akustycznym i wspierać rozwój kultury dźwięku w świecie zdominowanym przez kulturę wizualną. Ważną część projektu stanowi jego audiosfera, niosąca nie tylko wartość estetyczną, opisową, ale też stanowiąca dodatkową, audialną funkcję nawigacyjną. Celem projektu jest pogłębienie zaangażowania użytkownika w jego sferę audialną oraz poszerzenie kompetencji słuchowych. Forma webowa projektu umożliwiła zaprojektowanie interakcji, dzięki którym użytkownik doświadcza sprzężenia audialnej i wizualnej sfery projektu, które w połączeniu wspomagają proces poznawczy. Ruch użytkownika pomiędzy obszarami na poziomie wizualnym jest bezpośrednim odbiciem tego, co użytkownik słyszy w słuchawkach (i odwrotnie). Dźwięk zmieniając swój charakter, natężenie, rozmieszczenie pomiędzy kanałami, a także swoją złożoność i sposób miksowania, dynamizuje sposób doświadczania ruchu po stronie i buduje dodatkowy, soniczny poziom nawigacji.
Webowa forma projektu pozwala również na zachowanie otwartej formuły całości, pozwalającej na późniejszą rozbudowę o nowe obszary tematyczne, zagadnienia i treści.
w ramach programu własnego Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych:
Rozwój Sektorów Kreatywnych.